| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Geared |
| Output Speed | 70 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 20 Ncm |
| Gear Ratio | 60:1 |
| Dimensions | 39 (Dia.) x 77.7 mm |
| Current Rating | 280 mA |
| Width | 39 (Dia.)mm |
| Depth | 77.7mm |
| Series | HG37 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.