| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 72 W |
| Output Speed | 200 rpm |
| Shaft Diameter | 10mm |
| Maximum Output Torque | 7.5 Nm, 12 Nm |
| Gear Ratio | 39.7:1 |
| Dimensions | 44 (Dia.) x 187 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Length | 187mm |
| Width | 44 (Dia.)mm |
| Series | GMPI |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.