| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 3 W |
| Output Speed | 40 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 39 Ncm |
| Gear Ratio | 100:1 |
| Dimensions | 37 (Dia.) x 87.8 mm |
| Current Rating | 420 mA |
| Length | 87.8mm |
| Width | 37mm |
| Series | DMN29 |
| Standards Met | RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.