| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 9.2 W |
| Output Speed | 3600 rpm |
| Shaft Diameter | 5mm |
| Maximum Output Torque | 24.5 mNm |
| Dimensions | 38.4 (Dia.) x 81.2 mm |
| Current Rating | 1.2 A |
| Length | 81.2mm |
| Width | 38.4mm |
| Series | DMN37 |
| Standards Met | RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.