| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Geared |
| Power Rating | 8 W |
| Output Speed | 9 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 1 Nm |
| Gearhead Type | Spur |
| Current Rating | 270 mA |
| Length | 72mm |
| Width | 39.6mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.