| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Geared |
| Output Speed | 110 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 15 Ncm |
| Gearhead Type | Spur |
| Gear Ratio | 29.75:1 |
| Dimensions | 39.6 (Dia.) x 92.5 mm |
| Current Rating | 50 mA, 130 mA |
| Length | 64mm |
| Width | 39.6mm |
| Series | 1308 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.