| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 9.6 W |
| Output Speed | 180 rpm |
| Shaft Diameter | 5.5mm |
| Maximum Output Torque | 20 Ncm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Gear Ratio | 25:1 |
| Dimensions | 30 (Dia.) x 71.2 mm |
| Current Rating | 400 mA |
| Length | 71.2mm |
| Series | PS150 |
| Standards Met | ISO 9001:2008 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.