| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushless |
| Power Rating | 50 W |
| Output Speed | 3650 rpm |
| Shaft Diameter | 5.99mm |
| Maximum Output Torque | 0.17 Nm |
| Dimensions | 68 (Dia.) x 62.1 mm |
| Current Rating | 2.9 A |
| Length | 62.1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.