| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushless |
| Power Rating | 70 W |
| Output Speed | 10000 RPM |
| Shaft Diameter | 4mm |
| Maximum Output Torque | 128 mNm, 1460 mNm |
| Dimensions | 42.8 (Dia.) x 26.7 mm |
| Current Rating | 39.5 A |
| Length | 26.7mm |
| Width | 42.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.