| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 4.22 W |
| Output Speed | 6200 rpm |
| Shaft Diameter | 1.5mm |
| Maximum Output Torque | 33 Ncm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Gear Ratio | 21:1 |
| Dimensions | 16 (Dia.) x 49.4 mm |
| Current Rating | 410 mA |
| Length | 49.4mm |
| Width | 16mm |
| Series | DCX |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.