| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 150 W |
| Output Speed | 7580 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 170 mNm |
| Dimensions | 40 (Dia.) x 71 mm |
| Current Rating | 5.77 A |
| Length | 71mm |
| Core Construction | Ironless |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.