| Supply Voltage | 12 V |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 11 W |
| Output Speed | 8010 rpm |
| Shaft Diameter | 3mm |
| Maximum Output Torque | 14.2 mNm |
| Dimensions | 26 (Dia.) x 44.7 mm |
| Current Rating | 1.08 A |
| Length | 44.7mm |
| Core Construction | Ironless |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.