| Supply Voltage | 48 V dc |
| DC Motor Type | Brushless Geared |
| Power Rating | 290 W |
| Output Speed | 120 rpm |
| Shaft Diameter | 15mm |
| Maximum Output Torque | 21 Nm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Dimensions | 63 Dia. x 254 mm |
| Current Rating | 8.3 A |
| Length | 254mm |
| Width | 63mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.