| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 8 W |
| Output Speed | 40 rpm |
| Shaft Diameter | 9mm |
| Maximum Output Torque | 2 Nm |
| Gearhead Type | Worm |
| Current Rating | 1.7 A, 6 A |
| Length | 177.5mm |
| Width | 48mm |
| Depth | 88.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.