| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 40 W |
| Output Speed | 25 rpm |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Maximum Output Torque | 80 Nm |
| Gearhead Type | Worm |
| Dimensions | 235.8 x 79 x 131.3 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Length | 235.8mm |
| Width | 79mm |
| Depth | 131.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.