| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Output Speed | 65 rpm |
| Shaft Diameter | 9mm |
| Maximum Output Torque | 1.5 Nm, 10 Nm |
| Gearhead Type | Worm |
| Dimensions | 177.5 x 48 x 88.8 mm |
| Current Rating | 11 A, 3 A |
| Length | 177.5mm |
| Width | 48mm |
| Depth | 88.8mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.