| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 27 W |
| Output Speed | 73 rpm |
| Shaft Diameter | 8mm |
| Maximum Output Torque | 5 Nm |
| Gearhead Type | Spur |
| Dimensions | 65.1 x 65.1 x 142.5 mm |
| Current Rating | 3.6 A |
| Length | 65.1mm |
| Width | 65.1mm |
| Depth | 142.5mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.