| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 36 W |
| Output Speed | 3100 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 75 mNm |
| Dimensions | 42 (Dia.) x 113.5 mm |
| Current Rating | 6.1 A |
| Length | 113.5mm |
| Core Construction | Permanent Magnet |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.