| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 15.6 W |
| Output Speed | 2000 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 75 mNm |
| Dimensions | 50.2 (Dia.) x 84.8 mm |
| Current Rating | 1.1 A |
| Length | 84.8mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.