| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Geared |
| Power Rating | 14.4/8.8 W |
| Output Speed | 46/28 rpm |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Maximum Output Torque | 10 Nm |
| Gearhead Type | Right Angle |
| Gear Ratio | 78:1 |
| Current Rating | 36 A |
| Width | 87 (Dia.)mm |
| Series | EFP |
| Core Construction | Permanent Magnet |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.