| Power Rating | 0.75 kW |
| Frequency Rating | 50Hz |
| Efficiency Class | IE3 |
| Supply Voltage | 400 V |
| Phase | 3 |
| Output Speed | 2895 rpm |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Diameter | 19j6 |
| Shaft Length | 40mm |
| Width | 199.5 Dia.mm |
| Current Rating | 1.88 A |
| Maximum Output Torque | 2.48 nm |
| Depth | 243.5mm |
| Bearing Type | Drive End, Non Drive End |
| Dimensions | 199.5 (Dia.) x 243.5 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.