| Power Rating | 60 W |
| AC Motor Type | Induction |
| Supply Voltage | 230 V |
| Phase | 1 |
| Output Speed | 1300 rpm @ 230 V |
| Number of Poles | 4 |
| Width | 90mm |
| Rotation | Reversible |
| Current Rating | 610 mA |
| Length | 120mm |
| Maximum Output Torque | 0.45 Nm |
| Depth | 90mm |
| Series | M91 |
| Bearing Type | Ball |
| Dimensions | 120 x 90 x 90 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.