| Power Rating | 19 W |
| AC Motor Type | Shaded Pole |
| Supply Voltage | 220 → 260 V |
| Phase | 1 |
| Output Speed | 2000 rpm @ 240 V |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Rotation | Clockwise |
| Length | 73.25mm |
| Maximum Output Torque | 1.06 Ncm |
| Depth | 46.53mm |
| Series | AC1000 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.