| Power Rating | 1.8 W |
| AC Motor Type | Synchronous |
| Supply Voltage | 110 V |
| Phase | 1 |
| Output Speed | 250 rpm @ 230 V |
| Number of Poles | 24 |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Diameter | 3mm |
| Shaft Length | 12.7mm |
| Rotation | Reversible |
| Current Rating | 18 mA |
| Length | 23.9mm |
| Maximum Output Torque | 10 mNm |
| Series | 9904 |
| Dimensions | 51 (Dia.) x 23.9 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.