| Power Rating | 25 W |
| Frequency Rating | 50Hz |
| AC Motor Type | Induction |
| Supply Voltage | 220 V, 240 V |
| Phase | 1 |
| Output Speed | 1200 rpm |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 10mm |
| Shaft Length | 29mm |
| Width | 81mm |
| Rotation | Reversible |
| Current Rating | 230 mA @ 220 V, 250 mA @ 240 V |
| Length | 81mm |
| Maximum Output Torque | 0.220 Nm |
| Depth | 91mm |
| Bearing Type | Ball |
| Dimensions | 81 x 81 x 91 mm |
| Standards Met | JIS C4003 (IEC 60085) |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.