| Power Rating | 0.55 kW |
| Efficiency Class | IE2 |
| AC Motor Type | Induction |
| Supply Voltage | 415 V |
| Phase | 3 |
| Output Speed | 2790 rpm @ 380 V |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Rotation | Reversible |
| Length | 239.5mm |
| Maximum Output Torque | 1.88 Nm |
| Depth | 160mm |
| Series | 3GAA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.