| Coil Voltage | 24 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Voltage Rating | 400 V ac |
| Contact Current Rating | 7 A |
| Range | SIRIUS |
| Power Rating | 3 kW |
| Series | 3RT2 |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Length | 57.5mm |
| Depth | 73mm |
| Better World Claim | Low carbon manufacture |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.