| Coil Voltage | 24 V dc |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Contact Current Rating | 12 A |
| Range | TeSys K |
| Power Rating | 5.5 kW |
| Series | LP1K |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NO |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Length | 58mm |
| Depth | 57mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.