| Coil Voltage | 240 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Contact Current Rating | 9 A |
| Range | VB6-30-01-80 |
| Power Rating | 4 kW |
| Series | VB |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 96.5mm |
| Length | 57.5mm |
| Depth | 46.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.