| FLC Motor Rating | 48 → 65 A |
| Contact Current Rating | 65 A |
| Range | TeSys |
| Pole Configuration | 3P |
| Series | LRD |
| Mounting Style | Direct Contactor |
| Normal State Configuration | 1NO + 1NC |
| Reset Method | Automatic, Manual |
| Terminal Type | Screw |
| Number Of Auxiliary Contacts | 2 |
| Width | 55mm |
| Length | 236mm |
| Depth | 123mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +60 °C |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.