| FLC Motor Rating | 2.4 → 4 A |
| Contact Current Rating | 4 A |
| Series | ZE |
| Mounting Style | Direct Contactor |
| Power Rating | 6 W |
| Normal State Configuration | 1NO + 1NC |
| Reset Method | Automatic, Manual |
| Terminal Type | Screw |
| Number Of Auxiliary Contacts | 2 |
| Width | 45mm |
| Length | 106mm |
| Depth | 58mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Operating Temperature Range | -5 → +55 °C |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Control Voltage | 600 V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.