| Number of Contacts | 4 |
| Normal State Configuration | 1No + 3Nc |
| Mounting Style | Front Mount |
| Series | BFC4 |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | 4PST |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Operating Temperature Range | -25 → +55 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.