| Number of Contacts | 4 |
| Normal State Configuration | 1No + 3Nc |
| Mounting Style | Snap-On |
| Range | Sirius Innovation |
| Series | 3RH29 |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Terminal Type | Spring Load |
| Pole and Throw Configuration | 4PST |
| Contact Voltage Rating | 600 V dc, 690 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.