| Number of Contacts | 3 |
| Normal State Configuration | 3NC |
| Mounting Style | Snap-On |
| Range | Sirius Innovation |
| Contact Current Rating | 6 A dc, 10 A ac |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | 3PST |
| Contact Voltage Rating | 250 V dc, 690 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.