| Number of Contacts | 1 |
| Normal State Configuration | 1NO |
| Mounting Style | Snap-On |
| Range | Sirius Classic |
| Series | 3RH1 |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | SP |
| Contact Voltage Rating | 690 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +80 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.