| Number of Contacts | 1 |
| Normal State Configuration | 1CO |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Range | Acti 9 |
| Series | iC60 |
| Contact Current Rating | 6 A ac, 6 A dc |
| Terminal Type | Clamp |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Contact Voltage Rating | 130 V ac, 415 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +50 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.