| Number of Contacts | 4 |
| Normal State Configuration | 4 NC |
| Mounting Style | Front Fixing |
| Range | DILA, DILM7 - DILM38 |
| Series | Eaton Moeller |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Pole and Throw Configuration | 4P |
| Contact Voltage Rating | 500 V |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.