| Series | TL50BL |
| Number of Light Elements | 1 |
| Lens Colour | Red |
| Bulb Type | LED |
| Light Effect | Steady |
| LED Colour | Red |
| Sounder Component | No Sounder Component |
| Mounting Style | Versatile Mount |
| Height | 46.2mm |
| Base Diameter | 50mm |
| Connection Type | Integral Quick Disconnect |
| Supply Voltage | 12 → 30 V dc |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Current Consumption | 125 mA dc, 80 mA ac |
| Maximum Temperature | +50°C |
| Housing Colour | Black |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.