| Supply Voltage | 3 → 6 V dc |
| Decibels at 1 Metre | 85dB |
| Current Type | DC |
| Number Of Tones | 1 |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Diameter | 16 mm |
| Application Type | Buzzer |
| Series | SD |
| Maximum Temperature | +80°C |
| Minimum Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.