| Supply Voltage | 12 V dc |
| IP Rating | IP34 |
| Decibels at 1 Metre | 75dB |
| Current Type | DC |
| Number Of Tones | 1 |
| Housing Colour | Black |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Diameter | 40 mm |
| Application Type | Buzzer |
| Maximum Decibel | 80dB |
| Series | AE30M |
| Maximum Temperature | +60°C |
| Minimum Temperature | -20°C |
| Standards Met | CE Certified UKCA |
| Housing Material | ABS |
| Tone Type | Single |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.