| Supply Voltage | 230 V |
| IP Rating | IP66 |
| Decibels at 1 Metre | 106dB |
| Current Type | AC |
| Number Of Tones | 1 |
| Housing Colour | Grey |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Diameter | 168 mm |
| Application Type | Bell |
| Maximum Decibel | 106dB |
| Series | A6BM |
| Maximum Temperature | +50°C |
| Special Features | 10 Point Fix with Adjustment Slots, Anti Tamper Gong Bolt, Dustproof and Weatherproof |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Standards Met | CE Certified UKCA |
| Housing Material | Polyamide |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.